środa, 26 października 2011

Festiwal dyni


 No i mamy prawie koniec października i jak ten jest kojarzony za sprawą amerykańskiego Halloween głównie z jednym warzywem - Panią Dynią. W związku z tym z okazji zniżające się święto z dynią w roli głównej a także zainspirowana moją chorobą i znalezioną informacją na temat Festiwalu Dyni nadszedł czas na dyniowe rewolucje :)

Muszę się przyznać, że nigdy w życiu nie jadłam ani żadnych przetworów ani wytworów poza popularnymi pestkami z dyni. Wobec czego przy okazji robienia mojego lampioniku dyniowego powstała cudownie rozgrzewająca zupa krem z dyni.

Muszę przyznać, że wydrążenie tego cudnego pomarańczowego warzywa było trudne i mozolne ale serdecznie polecam całą zabawę tym bardziej, że rezultat nie jest jeden ale 3 z 1. Powstała zupa, powstał lampion i powstają w zasadzie jeszcze suszone pestki z dyni.

Oto rezultaty i metody powstawania.

Lampion:


Rzeczy, których potrzebujesz: 
  • Ostry nóż
  • Łyżka/widelec
  • Kalka
  • Taśma klejąca
  • Długopis/ołówek
  • Wykałaczki lub szpilki
  • Rękawiczki jednorazowe
Sposób przygotowania:
krok 1 
Wybierz wzór buźki dyni i wydrukuj go.  Wzór do lampionu

krok 2 
Wybierz odpowiednia dynię.

krok 3
Czyszczenie dyni. 
Na stole i wokół niego rozłóż stare gazety tak żeby nie pochlapać niczego sokiem. Połóż dynię i przystąp do wycinania otworu. Do tego celu przygotuj ostry nóż. Włóż go ostrożnie w dynię, a następnie delikatnie wytnij okrąg lub inny kształt wokół łodygi. Po wycięciu koła, włóż w miejsce cięcia płaskie narzędzie - najlepszy jest nóż do masła i podważ wieko w każdym nacięciu. Następnie weź ostry nóż i postaraj się odkroić całe wnętrze dyni od skórki. Możesz to też robić łyżką. Teraz wyczyść jej wnętrze. Włóż rękę do wnętrza dyni i wyciągaj pestki dyni. Jeśli chcesz je zachować, wyjmuj je na durszlak lub sitko.Teraz ostatecznie wyczyść wnętrze dyni. Zeskrob miąższ z wewnętrznych ścianek. Pamiętaj, by pozostawić około 2 centymetry grubości skórki.

krok 4
Przeniesienie wzoru na dynię. 
Możesz to zrobić za pomocą małego ostrego narzędzia np widelca – nakłuwasz dynię według szablonu. Najprostszym sposobem jest przeniesienie wzoru za pomocą kalki – można ją kupić w sklepach papierniczych. Podłóż kalkę pod spód kartki z wzorem. Taśmą klejącą przymocuj wzór i kalkę do dyni. Pamiętaj, że dynia jest okrągła i w niektórych miejscach będziesz musieć zrobić zagięcia. Teraz przy użyciu specjalnego narzędzia do kreślenia lub po prostu ołówka, obrysuj dokładnie wzór.

krok 5 
Wycinanie dyni
Wbij nóż w jedną z linii szablonu, a następnie piłuj tam i z powrotem, aż zakończysz wycinanie danego elementu. Aby usunąć wycięte fragmenty, delikatnie naciśnij je kciukiem i wepchnij do wnętrza dyni. Jeśli fragmenty są zbyt duże, przedziel je na mniejsze części i usuwaj po kawałku.

krok 6
Jeśli przypadkowo źle wyciąłeś ząb lub niektóre fragmenty nie trzymają się mocno na skórce, możesz to jeszcze naprawić. Wbij wykałaczkę lub szpilkę w dynię w odpowiednie uszkodzone miejsce, a następnie we fragment, który chcesz przykleić. W ten sposób połączysz obie części.



 

Suszone pestki dyni 


Sposób przygotowania:
1. Przepłucz dokładnie nasiona pod strumieniem bieżącej wody. Palcami usuń z nasion wszystkie pozostałości z dyni – miąższ i włókna. 
2. Następnie przenieś ziarna do szerokiego i płytkiego naczynia z ciepłą wodą, dodaj do nich kilka łyżeczek soli i pozostaw je na około 30 minut.
3. Odsącz nasiona, ale nie płucz ich. 
4. Rozłóż jedną warstwę nasion na arkuszu papieru do pieczenia i blaszce. Posól je dobrze i piecz w temperaturze 120ºC na 30 minut, a następnie za pomocą łopatki przenieś je w dowolne miejsce, obracaj je i sól ponownie. 
5. Umieść je w piekarniku na następną godzinę, stale sprawdzaj czy są już wystarczająco suche i chrupiące. Pieczenie może trwać nawet 2 godziny, temperatura jest na tyle niska, że ziarna się nie spalą.



Krem z dyni z chili

Składniki:
ok. 500ml bulionu z warzyw lub z kury
oko. 1 kg pokrojonej w kostkę dyni
kilka ziemniaków - ja daję 2 większe
1 łyżka masła
mała cebulka
pół papryczki chilli
100ml śmietany 

Sposób przygotowania:  
Przygotować bulion najlepiej warzywny lub taki jak na rosół. Na patelni rozpuścić masło i podsmażyć na nim drobno pokrojoną cebulkę. Bulion przecedzić i dodać do niego dynię, ziemniaki, podsmażoną cebulkę i chili bez pestek. Ugotować do miękkości. Całość miksujemy blenderem na gładki krem. Wlewamy śmietankę i mieszamy. 
Można dodać śmietanę również do ozdoby.

Najlepiej smakuje z grzankami.





Okazało się, że dynie nie tylko mogą dekorować mój parapet ale także całkiem nieźle smakować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz