czwartek, 20 października 2011

Pierogowo

A jednak się udały!!!
Pierogi wyszły cudne, no może nie tak jak zapamiętałam z maminej kuchni bo kapucha była za drobna (przez moje lenistwo zamiast poszatkować użyłam robota) ale jak na pierwszy samodzielny raz - cudne. Nie dość, że domowo zrobione a nie kupne to jeszcze kapustka ukiszona przez tatę mojej znajomej wedle domowej receptury - cudownie kwaśna.

Zabawy przy nich było od groma ale warto było.

A swoją drogą to nie wiem jak u innych ale u mnie w domu pierogi (tak jak i bigos) zawsze robiło się od wielkiego święta czyli właśnie np. na Boże Narodzenie czy też na Wszystkich Świętych.
Więc jak to zwykle bywa za sprawą wspomnień zaleciało mi świętami i zatęskniło mi się za śniegiem :) Tak wiem - to dziwne ale kocham zimę!

W ogóle to  pierogi są jednym ze sztandarowych polskich dań i robione są chyba od zawsze przez nasze mamy, babcie i prababcie. A klejenie ich w domowej atmosferze, w tym całym mącznym bałaganie i mimo tego, że są dostępne do kupienia w każdym sklepie nadal sprawia, że zajmują one jedno z najwyższych miejsc na mojej liście domowych przysmaków. A jak już pomyślę o przysmażanych pierogach ze skwareczkami z boczku to uhmmm aż ślinka mi cieknie...

Sekretem dobrych pierogów jest pyszna kapusta i dobre mięso. Ciasto, w którym są jaja moim zdaniem jest bogatsze w smaku niż takie bez. I chyba nie da się go zepsuć - jakoś zawsze wychodzi dobre takie delikatne i elastyczne. Kapusta powinna być ugotowana - ale nie za długo bo wtedy pierogi wyjdą mdle i bez smaku. No i ważne - pamiętajcie żeby poszatkować kapuchę a nie mielić razem z mięsem :)




PIEROGI Z MIĘSEM I KAPUSTĄ
Składniki na ok 100szt

Ciasto:
1 kg mąki pszennej (plus do podsypywania)
1 łyżeczka soli
ok. 2 szklanki chłodnej wody
2 jajka

Farsz:
1,5 kg ugotowanego mięsa wieprzowego (np. od szynki)
1 kg kapusty kiszonej
pieprz, sól

Okrasa:
wędzona słonina lub boczek
2 łyżki roztopionego masła

Ciasto: Mąkę wysypać na blat, przesiać z solą. W środku mąki zrobić wgłębienie i nalać do niego trochę wody oraz jajka. Wyrabiać ciasto, od czasu do czasu podlewając je wodą. Wyrabianie powinno trwać około 15 minut - po tym czasie ciasto musi być gładkie i elastyczne. Sprawa się upraszcza jeśli mamy robot kuchenny bo wrzucamy tam mąkę, jajka i wodę i włączamy mieszanie.

Farsz: Mięso ugotować razem z warzywami jak na rosół i odrobiną vegety a potem zmielić w maszynce. Kapustę poszatkować i odlać z niej wodę. Włożyć do garnka i podlać wodą. Gotować do miękkości na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając i w razie potrzeby podlewając wodą. Gotową kapustę wymieszać ze zmielonym mięsem. Doprawić do smaku solą i pieprzem. 

Przygotowanie: Ciasto podzielić na kilka mniejszych części. Części, których od razu nie użyjemy schować do foliowego woreczka bo bardzo szybko schną. Każdą część cienko rozwałkować na oprószonej mąką stolnicy (ważne, żeby ciasto było cienkie, bo wtedy łatwiej się skleja). Szklanką lub innym odpowiednim kształtem wykrawać w cieście krążki. Na każdy krążek nakładać farsz - około łyżki - i sklejać, formując pierogi. Sklejone pierogi wrzucać do osolonego wrzątku i gotować na średnim ogniu przez 12 min. 

Okrasa: Wędzoną słoninę  lub boczek pokroić w kostkę i podsmażyć na patelni, aż się zarumieni. Skwarkami polewać pierogi.

Ja preferuję przysmażane pierożki okraszone pysznym boczkiem :) Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz