wtorek, 25 października 2011

Chałka z kruszonką


Są takie smaki, które kojarzą się z ciepłymi chwilami dziecięcych dni. Pachą latem i przysmakami maminej kuchni. Jednym z takich smaków dla mnie jest właśnie chałka - świeża, z kruszonką i posmarowana zwykłym masłem. Jest najpyszniejszym smakiem mojego dzieciństwa.

Już od jakiegoś czasu chodziła za mną taka właśnie tradycyjna chałka z kruszonką popijana ciepłą herbatą z malinami.

Z okazji mojego przeziębienia a przez to nieustannej potrzeby dogrzewania się no i pustego domu (mąż dłużej w pracy) powstała taka oto chałeczka lub zwana na Podhalu kukiełka.

Przyznam się szczerze, że najbardziej bałam się samego zaplatania chałki w warkocz ale dzięki cudnemu instruktażowi na stronie Liski okazało się, że nie taki diabeł straszny i wyglądała całkiem całkiem... A w smaku... czysta poezja...

Tak wyglądała przed pieczeniem:


A tak po upieczeniu:


 


Chałka z kruszonką

Składniki:
15 g świeżych drożdży
200 ml ciepłej wody
50 g cukru
0,5 łyżki soli
430 g + 90 g mąki
2 jajka, lekko roztrzepane
50 g masła roztopionego w garnuszku i ostudzonego

Do posmarowania:
1 jajko + 1 łyżeczka wody

Kruszonka:
100 g zimnego masła
2 łyżki mąki
2 łyżki cukru pudru

Drożdże zalać ciepłą wodą i wymieszać. Kiedy się rozpuszczą, dodać 430 g mąki, cukier, sól. Wyrobić ciasto a następnie cały czas wyrabiając dodać jajka i masło. Wyrobić ciasto i powoli dodawać kolejne 90 g mąki.  Ciasto nie powinno być zbite i klejące a powinno być elastyczne. 
Po wyrobieniu uformować kulę, lekko spryskać ją olejem i włożyć do miski na 2 godziny w ciepłe miejsce. W tym czasie należy ciasto 2 razy odgazować wbijając w nie pięść - po 45 min i potem po kolejnych 45 min.
Po wyrośnięciu ciasto podzielić na 6 części. Z każdej części uformować wałki i zapleść z nich chałkę. Sposób zaplatania podany w linku  na stronie Liski. Zaplecioną chałkę przykryć i odstawić do wyrośnięcia na około 30 minut w ciepłe miejsce. Kiedy wyrośnie, posmarować jajkiem wymieszanym z wodą i wstawić na 20 min do piekarnika rozgrzanego do 180°C. W tym czasie składniki kruszonki rozetrzeć w palcach i po 20 min posmarować chałkę jajkiem raz jeszcze i posypać kruszonką. Wstawić do piekarnika na ok. 10 min.

Uwaga! Jeśli chałka zacznie za mocno się przypiekać z wierzchu to przykryć ją trzeba folią aluminiową. 

Smacznego :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz